פרסו ופרסמו: טכנולוגיית הסיבים האופטיים מתפרסת בארץ – ובקרוב ניתן יהיה לראות היכן

פרסום פריסת סיבים
תוכן עניינים

יחד עם התפתחות טכנולוגיית האינטרנט, פיתוחים חדשים נכנסים לתחום ומביאים עימם בשורה חדשה של מהירות אינטרנט גבוהה יותר, להורדה והעלאה כאחד.

אחד מהפיתוחים האלו הוא טכנולוגיית הסיבים או במילים אחרות, שימוש בסיבים אופטיים דקים ושקופים, המעבירים מידע רב במהירויות גבוהות במיוחד.

בהשוואה לחיבור ב- DSL (המבוסס על כבלי נחושת), טכנולוגיית הסיבים האופטיים מאפשרת חיבור רציף יותר הודות ליתרונותיה של השיטה.
החשיבות הגדולה בפיתוח הסיבים האופטיים היא הצורך בחיבור אונליין ההולך וגובר בעולם כולו: אם בעבר הסתפקה כל משפחה במחשב אחד וטלוויזיה אחת, הרי שהיום כל בית מצוייד במכשירים רבים ושונים: סמארטפונים, טאבלטים, טלוויזיות חכמות, מחשבים ועוד, שכולם צורכים אינטרנט ומצריכים חיבור רחב ויציב לאורך זמן ועם מינימום תקלות.

קו אינטרנט רחב ורציף מאפשר לאדם הפרטי לנהל מספר דברים בו זמנית ללא חשש מהעמסה: הורדה והעלאה של קבצים, תוך צפייה בסרט, חיבור לצ'אט אונליין וכדומה.
עם זאת, גם טכנולוגיית הסיבי האופטיים אינה חפה מתקלות: הסיבים מיוצרים מזכוכית ועוביים משתווה לעובי שערות דקיקות, כך שהם עדינים במיוחד ומספיק קרע קטן בנקודה כלשהי על מנת לשבש את החיבור.

הסיבים מגיעים לישראל

כיום הטכנולוגיה הזו קיימת בישראל אך עדיין מצויה בחיתוליה: חברות התשתית המוכרות שמתכוונות לפרוס תשתיות של סיבים אופטיים בהדרגה בכל הארץ הן בזק והוט, וחלק מספקיות האינטרנט אכן ימכרו חבילות אינטרנט המבוססות סיבים אופטיים במהירויות גבוהות.

המהירויות המוצעות הן אכן בשורה חדשה לקהל הישראלי: חבילות גלישה שמגיעות ל- 1,000 מגה וחבילות העלאה עד ל- 100 מגה.

השפעת פריסת הסיבים משמעותית גם למשק הישראלי: עד כה נחשבה ישראל לאחת המדינות ה"מפגרות" בתחום, כאשר רובו של העולם המערבי כבר הכניס מזמן את טכנולוגיית הסיבים האופטיים ודור 5.

כעת עם התממשות הטכנולוגיה החדשה באמצעות חברות התקשורת בארץ, תקשורת בין עסקים תהיה זריזה ומהירה יותר, יכולות של עסקים שונים לנהל מספר מוקדים ופעולות מבוססי אינטרנט ישתפרו באופן ניכר וכתוצאה מכך תשתפר גם יכולת הצמיחה של עסקים שונים.

חובת עדכוני הפריסה

עם כוונותיהן של חברות התשתית בזק והוט להמשיך בפריסת הסיבים בכל רחבי הארץ, החליט משרד התקשורת לחייב את החברות לפרסם מידי חודש את המקומות בהם ייפרסו הסיבים בארץ, באמצעות מפה מקוונת באתריהן.

על פי החלטה זו תינתן לכל אדם גישה למפה תוך אפשרות לקבלת מידע אודות כתובת מסויימת באופן זריז וקל, כך שכל צרכן אינטרנט יוכל לדעת האם נפרסה או אמורה להיפרס בקרוב רשת סיבים אופטיים באזור מגוריו.
בנוסף, חייב משרד התקשורת את החברות ליידע את ספקיות האינטרנט על האזורים והמקומות בהם יותקנו מערכות רשת של סיבים אופטיים בטווח זמן של שלושה חודשים מראש בטרם הפעלת הרשת המתקדמת באותם המקומות.

באופן זה , יוכלו ספקיות האינטרנט להיערך לקראת הצעת חבילות נוספות ללקוחות באופן שוויוני ובפרק זמן הולם.

מידע נוסף שיעבירו חברות הוט ובזק לספקיות האינטרנט הן אופן ביצוע התקנת הרשתות החדישות, כיצד מתוקנות תקלות ועוד.
חברת תשתית האינטרנט בזק חולשת כיום על פריסת סיבים באזור שגודלו כ- 60% משטח המדינה.

שחקן אחר בשוק הסיבים האופטיים היא חברת IBC, האחראית על פריסת רשתות סיבים אופטיים בתשתיות של חברת החשמל.

חובת פרסום

החיוב שהטיל משרד התקשורת על חברות בזק והוט הגיע עקב עברן הלא מחמיא בעניין: עם השקתה של הרפורמה החדשה בתחום האינטרנט הערימה בזק מכשולים וקשיים שונים על החברות המספקות את האינטרנט, בין השאר באמצעות אי פרסום נתונים מספק וכן הערמת קשיים במקרה של צורך בתיקוני תקלות.
לאור כל זאת, החליט משרד התקשורת לאפשר משחק שוויוני בין החברות השונות – כמו גם בין חברות התשתית לבין חברות שיספקו את האינטרנט על גבי הסיבים האופטיים.
בנוסף, לא לפני זמן רב הפנו ספקיות האינטרנט את תלונותיהן למשרד התקשורת, נגד הכוונה שהוצעה לבטל את ההפרדה בין ספק האינטרנט לבין ספק התשתית וטענו כי ביטול הפרדה הכרחית זו תגרום ליציאתן של החברות הקטנות משוק התקשורת ומעבר של כלל הלקוחות אל חברות התקשורת הגדולות בלבד, כגון בזק.
משרד התקשורת מסר כי החיוב של חברות בזק והוט לפרסום הנתונים לעיל אמור להוות צעד של שקיפות בין הצרכנים לבין החברות וכן בין החברות הספקיות לבין חברות התשתית בדרך לתחרות שוויונית, שכן חברות התשתית נהנות מיתרון גדול לעומת החברות הספקיות שכן הן שולטות בתשתית ובנעשה בה.

לסיכום

קצב פריסת הסיבים מתקדם וכבר בקרוב ניתן יהיה לראות באתרי האינטרנט של חברות התשתית היכן נפרסים הסיבים והיכן עוד עתידים להיפרס. החיוב שהטיל משרד התקשורת על חברות התשתית יימנע מצב של חוסר שוויון תחרותי ויאפשר את נגישותו של המידע לחברות הספקיות בזמן המתאים על מנת שיוכלו להיערך מוקדם כפי שנצרך לצורך פרסום החבילות החדשות וגיוס הלקוחות החדשים. פריסת הסיבים עשויה לשנות את פני התקשורת בישראל ולהיטיב עם הכלכלה וצמיחת המשק.

רוצים אינטנרט סיבים במחיר משתלם?

סמנו לפחות 3 חברות וקבלו הצעה משתלמת

מה תרצו להשוות?

סלולר

אינטרנט

טלוויזיה

טלפון קווי

תשתית

ברי מים

רוצים להתעדכן בחבילות חדשות לפני כולם? הירשמו עכשיו!
כבר יוצאים?
תנו לחברות להפתיע אתכם עם חבילות סיבים אופטיים משתלמות
כבר יוצאים?
תנו לחברות להפתיע אתכם עם חבילות אינטרנט משתלמות

רוצה אינטרנט מהיר יותר?

רוצה להוזיל את חבילת האינטרנט?