תפריט

משפחות רבות טסות לחו"ל לטיול משפחתי, וכשהילדים הם בני 8 ומעלה – פתאום מסתבר שכל אחד מהילדים דורש להישאר מחובר לחברים שלו, לאינסטגרם ולוואטס אפ גם כאשר הוא מעבר לים. הרבה שאלות עקרוניות עולות בנוגע לנושא הזה – כמו האם בכלל ילדים צריכים לקחת טלפון לחו"ל, ואם כן – האם הם חייבים להיות מחוברים כל הזמן, שכן עצם קיומו של מסך זמין בטיול עלול לפגום בחוויית הטיול המשפחתית, אבל אם נשאיר את השאלות הללו בצד ונניח שלמרות כל החסרונות, הורים רבים כן מאפשרים לילדים לטוס עם הסלולרי ועם חיבור לאינטרנט – כדאי שנבין אילו חלופות יש.

חבילות במסגרת חברת הסלולר

הפעולה הטבעית ביותר היא להתקשר לחברת הסלולר או להיכנס לאתר שלה, ולרכוש חבילת סלולר. אבל רגע… יש כל כך הבה חבילות ומחירים.

כאן צריכה להידלק הנורה הראשונה: ייתכן שדווקא הנסיעה יכולה להוות סיבה לעבור לחברת סלולר אחרת. זאת, משום שבעוד שהתעריפים על חבילות רגילות עומדים על עשרות שקלים לחודש, חבילות חו"ל זו כבר ליגה אחרת.

לכן, אל תחכו לרגע האחרון. השקיעו זמן בהשוואת מחירים כדי להחליט אם בכלל שווה לכם להישאר בחברה שלכם – או שאולי שווה לעבור לחברה אחרת.

כך  למשל, בחברה החדשה We4G מציעים חבילות חו"ל עם נפח גלישה לא גבוה ובמחיר נמוך. ייתכן שלילדים זה בדיוק הפתרון – משום שבניגוד אליכם, הם לא צריכים לנווט עם הווייז או להשתמש בגוגל מפות.

ייתכן גם שחלק מבני המשפחה לקוחות של חברה מסוימת ואחרים של חברה אחרת.

יש חברות, כמו פלאפון ופרטנר, שמציעות חבילה משפחתית לחו"ל. במקרה כזה – כדאי לשקול להעביר את כל בני המשפחה לאותה חברה ואז לרכוש את החבילה המשפחתית.

נקודה נוספת שכדאי לקחת בחשבון רלבנטית בעיקר למשפחות שנוסעות מספר פעמים בשנה. לקראת עונת הנסיעות השיקו בהוט מובייל את חבילת "החו"ל כלול", שהיא בעצם חבילת הכול כלול לארץ ולחו"ל. מחירה של החבילה אמנם קצת יותר גבוה יותר ביחס למחירי חבילות רגילות (49 שקל ל-70 ג'יגה בארץ), אבל כאמור, היא כוללת נפח גלישה חודשי קבוע של 2 ג'יגה בחו"ל – כך שכדאי לעשות את החישוב השנתי ולהחליט אם היא מתאימה, במיוחד לאור העובדה ש לרוכשים 2 קווים ומעלה מוצע מחיר מבצע של 45 שקל בחודש. בנוסף, הסים ניתן חינם.

זהירות מנפח גבוה מדי

חברות הסלולר מציעות מגוון חבילות, אבל זהירות מתשלום על חבילה יקרה עם נפח גלישה גבוה מאוד. כך למשל, בנסיעות של מספר ימים, ככל הנראה אין שום צורך בחבילות של 5 ג'יגה עבור ילדים… וזאת, במיוחד אם אתם נוסעים למדינות שבהם יש חיבור WiFi זמין במקומות רבים.

זכרו שגם אם במקרה תגיעו למצב שחבילת הגלישה מסתיימת לפני שאתם חוזרים, בדרך כלל אפשר לחדש אותה בקלות – וזה עדיף מאשר לשלם מראש על נפח גלישה שלא ניצלתם. זאת, משום שכל נפח גלישה שלא תנצלו, יורד לטימיון ולא נשאר לכם לנסיעה הבאה.

כך למשל, בפלאפון מציעים את "חבילת הגלישה המושלמת", שכוללת 10 ג'יגה גלישה ועוד גלישה ללא תשלום בכל האפליקציות הפופולריות (למשל ווייז, וואט אפ, פייסבוק, אינסטגרם וכו'). מדובר בחבילה יקרה שעולה 259 שקל ל-14 יום, ויש להניח שעבור רבים היא מציעה יותר ממה שהם צריכים.  

שימוש בנקודת גישה

אחת הדרכים ששווה לשקול כשאתם נוסעים עם הילדים היא לא לרכוש עבורם חבילת גלישה בנפרד, אלא לרכוש לעצמכם חבילת גלישה גדולה ואז לפתוח עבור הילדים נקודת גישה שבאמצעותה הם יכולים לגלוש דרככם.

עם זאת, יש גם חיסרון לשיטה הזאת, כי עליכם להיות יחד כל הזמן. במידה שתתפצלו (למשל חלק מהמשפחה הולכת לעשות קצת שופינג וחלק יושבת בבית קפה), הילדים לא יהיו מחוברים בזמן הזה.

לכמה זמן אתם טסים?

שימו לב שנפח החבילה מתאים למשך הטיסה שלכם. חבילות רבות רלבנטיות ל-14 יום, כך שאם אתם טסים ליותר מזה, אולי תרצו לרכוש חבילה כזאת ולהוסיף עליה חבילה אחרת לזמן שנותר. אם למשל אתם טסים ל-16 יום, תוכל למשל להוסיף עליה חבילת גלישה יומית. בפלאפון, למשל, חבילת גלישה כזאת עולה 49 שקל ליום.

בכל מקרה, כשטסים עם הילדים, ייתכן שאם למשל אתם טסים ל-15 יום והחבילה שאתם רוכשים רלבנטית רק ל-14 יום, פשוט לא תרכשו עבורם שום חבילה ליום הנוסף. ביום הזה הילדים יצטרכו להסתמך על WiFi או לגלוש דרככם.

שימו לב: למדו את הילדים לגלוש בתבונה

ילדים, מן הסתם, לא ממש חשים איך שהזמן בורח בין האצבעות, ומסוגלים לצפות להם בסדרה שהם אוהבים תוך שהם זוללים את החבילה שרכשתם מבלי להרגיש.

למדו את הילדים לבדוק אם יש WiFi בכל מקום שאליו אתם מגיעים, לברר את הסיסמה אם צריך ולהשתמש בגלישה האלחוטית במקום בחבילה שרכשתם. זו מן הסתם פעולה שאתם עושים באופן טבעי, אבל הם עדיין לא…

אל תשכחו לעקוב

שימו לב לעקוב אחרי השימושים שלכם ושל הילדים באמצעות האפליקציה של חברת הסלולר. כך תוכלו לכוון אותם ולדעת בעצמכם לגבי כמות השימוש הרצויה וההגיונית לאורך הטיול. אם תגלו כעבור יומיים שהם מיצו כבר 60% מהחבילה, ייתכן שתעדיפו לקבוע כללים שיאפשרו לשרוד את הטיול עם הכמות שנותרה מבלי לחרוג. בכל זאת, לא חייבים לצפות ב"לשבור את הקרח" ביוטיוב כל יום…

המומלצות
39.9
לחודש לחודש
סלקום סלולר 49.9
לחודש לחודש
היי מובייל 39.9
לחודש לחודש
נגישות