עומדות בעומס: אילו חברות מציעות 500 מגה ומעלה

סיבי אינטרנט
תוכן עניינים

עליות ומורדות בקרב מקבלי ההחלטות במשרד התקשורת ומשרד השיכון אפשרה לבסוף לחברת הוט להשיק את המהירות החדשה – 500 מגה, או חצי ג'יגה ללקוחות פרטיים. זו היתה הבשורה החדשה. בעקבותיה של הוט באו עוד חברות שמאפשרות ללקוחותיהן להנות מהמהירות הגבוהה, אך מי הן חברות אלה? מה בדיוק הן מציעות? ומי החברה שמציעה ללקוחותיה את העיסקה המשתלמת ביותר?

 

הקשר בין משרד השיכון, משרד התקשורת ומהירות גלישה של 500 מגה

עד לא מזמן התאפשרה בישראל גלישה במהירות נמוכה יחסית – עד 100 מגה, בגלל האילוץ של כלל החברות לעבוד עם סיבי נחושת בלבד. חברת הוט המתינה לאישורים הנחוצים, בעוד שחברות קטנות יותר, כמו פרטנר ואנלימיטד כבר סיפקו ללקוחותיהן את המהירות החדשה.

מרגע שחברת הוט קיבלה את האישור הנחוץ לפרוש סיבים אופטיים, היא יכלה להציע ללקוחותיה מהירויות גלישה גבוהות יותר, עד 500 מגה. כיום יכולות חברות כמו הוט, פרטנר, סלקום, בזק ואנלימיטד, להציע תשתית, או חבילה, הכוללת גלישה במהירות 500 מגה.

חברת פרטנר למשל, המציעה ללקוחותיה גלישה על גבי סיבים אופטיים, נכון לכתיבת שורות אלה עדיין עוסקת בפריסת התשתית, כך שלמעשה לא כל לקוחותיה יכולים לקבל בפועל את השירות – עד שהתשתית תגיע אליהם. יחד עם זאת יש לציין כי פרטנר משקיעה משאבים רבים כדי לעמוד בביקוש ולספק את מה שהתחייבה.

אך למעשה, מה מציעות חברות אלה מלבד מהירות גלישה גבוהה על גבי תשתית של סיבים אופטיים?

 

דילים הכוללים גלישה במהירות 500 מגה

אינטרנט פרטנר, סלקום ואנלימיטד סיפקו ללקוחותיהן אפשרות של גלישה עם סיבים אופטיים במהירות 500 מגה ויותר, עד שחברת הוט נכנסה לתחרות והחלה לספק גם היא את המהירות החדשה ללקוחותיה.

הפריסה הרחבה שיכולה לספק הוט בקנה מידה ארצי, מעניקה לה יתרון משמעותי על פני סלקום ופרטנר, המתקדמות תוך כדי תנועה ופורסות את התשתית החדשה רק בבניינים שכבר יש בהם לקוחות משלמים. היתרון של הוט מעמיד אותה גם לפני אנלימיטד, שכלל אינה עוסקת בפריסת תשתיות חדשות כרגע ויכולה לספק את השירות רק באזורים שבהם כבר יש לה תשתית.

יחד עם זאת, לצד מצב התשתיות וקצב הפריסה שלהן, קיימים עוד קריטריונים שכדאי לקחת בחשבון, לפני שבוחרים עם איזו חברה לעבוד.

 

פרמטרים שכדאי לקחת בחשבון לפני שמזמינים 500 מגה

  • שירותים נוספים – סלקום, פרטנר ואנלימיטד מציעות לצד תשתית של 500 מגה, גם ספק גישה לאינטרנט, כך שאין צורך לעבוד מול שתי חברות שונות. לעומתן, הוט מציעה רק את התשתית, כך שתצטרכו למצוא בעצמכם את ספק הגישה ולעבוד מולו בנפרד.
  • מחירי החבילות – הוט מציעה תשתית בלבד במחיר של 119 ש"ח לחודש למשך 3 חודשים ראשונים. בעוד סלקום מציעה תשתית וספק במחיר 105 ש"ח לחודש, פרטנר ב-80 ש"ח לחודש ואנלימיטד ב-99 ש"ח לחודש. שלושת החברות האחרונות מציעות תשתית וספק במחיר הנקוב.
  • מהירות העלאה לעומת מהירות הורדה – אנלימיטד היא החברה היחידה שמציעה מהירות העלאה זהה למהירות ההורדה, בעוד ששאר החברות מציעות חבילה הכוללת מהירות העלאה נמוכה בהרבה ממהירות ההורדה.

 

מי בכלל צריך מהירות 500 מגה?

משבר הקורונה הבהיר לכולנו היטב, עד כמה התשתיות הקיימות בישראל אינן מסוגלות לעמוד בביקוש.

הורים שהחלו לעבוד מהבית זקוקים לתשתית שתאפשר להם לקיים שיחות וידאו ולעבוד מהמחשב, ילדים שיושבים מול יו טיוב שעות ארוכות זקוקים למהירות מספיק גבוהה, כדי לצפות בסרטונים בלי שהאתר ייתקע כל הזמן ושירותי סטרימינג שפועלים כמעט מסביב לשעון צריכים גם הם מהירות גבוהה מספיק כדי לפעול כראוי.

על אחת כמה וכמה כשכל המכשירים פועלים בו זמנית וללא הפסקה, כל יום כל היום.

המצב הזמני – קבוע – הזה העלה את מפלס העומסים על תשתיות האינטרנט לשיאים חדשים, שחברות האינטרנט לא הכירו בעבר.

החברות שהצליחו לעמוד בביקוש, הן החברות הגדולות, כמו בזק והוט, להן יש תשתיות רחבות וחזקות, שלא נפגעו מעלייה בביקוש וגם מספיק ממון כדי לחדש ולשפץ את התשתיות לפי הדרישה ולפי הצורך.

מנגד, חברות קטנות יותר, שהתשתיות החדשות שלהן עדיין לא נפרשו כראוי ברחבי הארץ, שאין להן מספיק כסף להקמת תשתיות חדשות, התקשו לתת מענה הולם לביקוש הגובר וחלקן אף עמדו בפני קריסה.

רוחב הפס, האחראי על כמות המידע אותו אפשר להעביר בו זמנית, הוא הגורם המשפיע ביותר על מהירות האינטרנט שלכם וככל שיש לכם יותר מכשירים מחוברים לאינטרנט, כך תצטרכו פס רחב יותר, כלומר מהירות גבוהה יותר, שתספק לכם גלישה ללא תקלות, במהירות הרצויה, באיכות צפיה גבוהה ובמהירות טובה של הורדה והעלאה.

 

בשורה התחתונה

ריבוי מכשירים תלויי אינטרנט בבתים בישראל, הופכת את השימוש במהירות גלישה גבוהה לחובה.

מומחים אומרים שבתוך כמה שנים יהיו מעל 10 מכשירים כאלה בכל בית ועד 30 מכשירים – בקלות. מלבד המחשבים, טאבלטים ומכשירים חכמים שכולנו מכירים ורגילים אליהם, ברוב הבתים בישראל החלו כבר להשתמש גם במכשירים חכמים אחרים, שמחוברים לאינטרנט, כמו ברי מים חכמים, מערכות שליטה בתאורה ואלמנטים נוספים בבית – מרחוק באמצעות האינטרנט, שעוני יד חכמים מצטרפים לצעצועים חכמים, אבל היד עוד נטויה ולקדמה אין גבולות. המכשירים החכמים ימשיכו להתרבות ולצרוך מהירויות גלישה גבוהות יותר.

מספיק שבכל בית תהיה טלוויזיה חכמה אחת, שלושה טאבלטים ושלושה מכשירי טלפון חכמים, כדי שמהירות הגלישה תרד, גם אם יש לכם חבילת גלישה של 500 מגה ויותר. מכיוון שכך, חיבור הבית שלכם לתשתית סיבים אופטיים, שתאפשר לכם לגלוש במהירות 500 ואפילו 1000 מגה, תהפוך לצורך בסיסי במהירות.

אם כן, כל מה שנותר לכם לעשות הוא לבחור את החבילה המתאימה לכם ולהתחבר!

רוצים אינטנרט סיבים במחיר משתלם?

סמנו לפחות 3 חברות וקבלו הצעה משתלמת

מה תרצו להשוות?

סלולר

אינטרנט

טלוויזיה

טלפון קווי

תשתית

ברי מים

רוצים להתעדכן בחבילות חדשות לפני כולם? הירשמו עכשיו!
כבר יוצאים?
תנו לחברות להפתיע אתכם עם חבילות סיבים אופטיים משתלמות
כבר יוצאים?
תנו לחברות להפתיע אתכם עם חבילות אינטרנט משתלמות

רוצה אינטרנט מהיר יותר?

רוצה להוזיל את חבילת האינטרנט?