סים דיגיטלי (Esim) – כל מה שצריך לדעת

סים דיגיטלי
תוכן עניינים

כיום, יש רכיב אלקטרוני ייעודי שקיים בסוגים שונים של מכשירים המאפשר להחליף חברות סלולר, לגלוש באינטרנט ולקיים שיחות טלפון ללא צורך בהוצאת סים הפלסטיק הישן ובהכנסת סים פלסטיק חדש. הטכנולוגיה נקראת סים דיגיטלי והגיע הזמן להכיר אותה.

כרטיס סים רגיל הוא חלק בלתי נפרד ממכשירי הטלפון הניידים שלנו, כבר שנים רבות ואצל כל חברות הסלולר ללא יוצא מן הכלל.

בפועל, מטרת כרטיס הסים היא לשמש כאמצעי זיהוי של המנוי שלנו מול ספקית הסלולר.

ללא כרטיס סים, לא נוכל לקיים שיחות טלפון או לבצע גלישה באינטרנט (למעט על בסיס רשת אלחוטית).

הבעיה היא שצריך לשלוף, להכניס ולהחליף פיזית כרטיסי סים כאשר מחליפים חברת סלולר או טסים לחו"ל – לכן הפתרון הוא סים דיגיטלי.

 

מה זה סים דיגיטלי?

סים אלקטרוני, שמכונה באנגלית eSim כקיצור של Embedded Sim ובעברית יותר נפוץ לקרוא לו סים דיגיטלי, הוא רכיב אלקטרוני קטן שמוטמע בחומרת המכשיר ומייתר את הצורך בכרטיסי הסים הקטנים והרגילים מפלסטיק.

העיקרון אמנם זהה לכרטיסי הסים המסורתיים, אבל השימוש בשבב שמוטמע במכשיר משנה לחלוטין את אופי השימוש ומגלם שורה ארוכה של יתרונות.

עם זאת, יש לציין שלא קיימת אפשרות להוציא את הרכיב הזה מהמכשיר.

אולם אם יודעים מה היתרונות שלו, מבינים מהר מאוד שגם אין סיבה לעשות את זה.

 

מה היתרונות של סים דיגיטלי לעומת סים רגיל?

  1. סים דיגיטלי כאמור מוטמע במכשיר ולכן לא צריך להתעסק איתו.
  2. הוא מייתר לחלוטין את הצורך בכרטיסי הסים הקטנים מפלסטיק ומאפשר להפעיל חבילות סלולר או לעבור בין ספקיות סלולר שונות בארץ ובחו"ל, בקלות.
  3. במקום כרטיס סים חדש לצורך מעברים והחלפות כאלה, פשוט מבצעים את הפעולה דרך לחיצת כפתור או סריקת ברקוד.
  4. בשעוני יד תומכים, שירות סים דיגיטלי מאפשר להישאר זמינים גם בלי להיות תלויים בקרבה של הסמארטפון.
  5. אם שעון היד או כל מכשיר אחר תומך בסים דיגיטלי ויש חבילת תקשורת שמזינה אותו בנתונים, ניתן לצאת מהבית ועדיין להיות זמינים לשיחות והודעות.

 

באיזה מכשירים כבר יש תמיכה בסים דיגיטלי?

הטכנולוגיה של סים דיגיטלי מאומצת במהירות בכל רחבי העולם.

היא אמנם לא ממש חדשה, אבל יצרניות הסמארטפון הגדולות מתחילות לתמוך בה בהיקפים גדולים יותר.

למעט מכשירי סלולר, ניתן לראות את ההטמעה של eSim גם במכשירים חכמים נוספים כגון שעוני יד, טאבלטים ועוד.

בזכות סים דיגיטלי, כל אחד מהמכשירים יכול לגלוש ברשת באופן עצמאי וללא תלות בכרטיס סים פיזי.

המפרט הטכני המתואר על ידי היצרן מאפשר לכל משתמש לבדוק האם הוא יכול להפעיל סים דיגיטלי במכשיר שלו.

בינתיים מדובר כאמור בעיקר במכשירי סלולר או שעונים חכמים שמיוצרים על ידי חברות גדולות כגון סמסונג ואפל, אך הצפי הוא לחדירה עמוקה יותר של הטכנולוגיה אל השוק בכלל ולישראל בפרט.

 

איך משתמשים בסים דיגיטלי?

השימוש בסים דיגיטלי דורש עוד פחות התעסקות לעומת הסים הרגיל.

בעוד את הסים הרגיל היה צריך להוציא פיזית מתוך המכשיר, בין היתר באמצעות מתקן ייעודי שנמסר לכל משתמש על ידי היצרן ויש לשמור עליו בקפידה, כאן הפעולה מתבצעת דרך ההגדרות עצמן.

כמו כן, בשביל לבצע הגדרות שונות לצורך הפעלת סים דיגיטלי לא חייבים להיות מומחים לטכנולוגיה או בעל ניסיון עם התחום.

חלק מהחברות שמאפשרות לקנות חבילה שמבוססת על הסים הדיגיטלי דורשות תהליך רישום קצר באתר שלהן או בחירה בין האפשרויות הבאות: לחיצה על קישור לנייד, התקנת אפליקציה, או סריקת קוד QR במייל.

לשם השוואה, התהליך של החלפת סים היה מבוסס כזכור על ביקור פיזי בחנות או על תיאום של משלוח, על רכישת סים, על הוצאת הסים הקודם מהמכשיר ורק אז על הכנסת הסים החדש. אבל עם סים דיגיטלי, היתרון הגדול הוא נוחות ופשטות.

לאחר הרכישה וההתקנה של חבילת גלישה חדשה שמבוססת על סים אלקטרוני, אמורות להיות במכשיר שתי תכניות סלולריות פעילות שניתן להחליף ביניהן בלחיצת כפתור.

התכנית הסלולרית הראשית יכולה להיות למשל הקו הרגיל של חברת הסלולר, בעוד התוכנית השנייה היא סים אלקטרוני שמיועד לגלישה בחו"ל.

 

מי משווק חבילות סים דיגיטלי?

באופן עקרוני, כל מי שיש לו מכשיר שתומך בטכנולוגיה של סים דיגיטלי יכול לרכוש חבילות רלוונטיות.

מכאן והלאה, מה שנותר זה לבדוק מי משווק את הסים הדיגיטלי בישראל ומה צריך לעשות על מנת לבחור את החבילה המתאימה.

סים דיגיטלי משווק בעיקר על ידי חברות סלולר בינלאומיות שמנסות לחדור לשוק על ידי חבילות גלישה בחו"ל, או על ידי חברות תקשורת מקומיות אך בודדות שתומכות בטכנולוגיה.

בישראל ניתן לראות את ההתחלה של הסים הדיגיטלי עם השקת השעון החכם Apple Watch שמסוגל לגלוש ברשת באופן עצמאי בעזרת סים דיגיטלי וללא כרטיס סים פיזי, כמו גם על ידי חדירת חברות בינלאומיות שמתחילות להציע חבילות גלישה משתלמות שתקפות לעשרות מדינות.

לשם השוואה, חבילות סים דיגיטלי של חברות בינלאומיות מצליחות להיות זולות משמעותית לעומת חבילות שאותן מציעות חברות הסלולר בישראל.

כאן הדגש הוא אמנם רק על גלישה בחו"ל, אבל אפשר לשער שכבר בעתיד הקרוב נראה חבילות סלולר מבוססות סים דיגיטלי במחיר משתלם גם עבור ביצוע שיחות טלפון וגלישה באינטרנט בארץ.

 

איך בוחרים חבילת סים דיגיטלי?

קודם כל, כדאי לבדוק כאמור האם המכשיר תומך בסים דיגיטלי. אפשרות אחת היא לבדוק את המפרט הקיים דרך ההגדרות של המכשיר, בעוד אפשרות אחרת היא להשתמש במידע שנמצא באתרי האינטרנט. אם מתכננים לקנות מכשיר סלולרי חדש, רצוי לברר לגבי תמיכה בסים אלקטרוני ובמידת הצורך להתייעץ עם הנציגים בחנות או באתר.

שנית, יש להתאים את סוג חבילת הסים הדיגיטלי לאופי השימוש. בדיוק כמו שבוחרים חברת סלולר רגילה, כך גם כאן יש מקום לבצע השוואת מחירים, לברר מה בדיוק התנאים ולהתאים את החבילה לצרכים האישיים שלנו: גלישה וטלפון בארץ בלבד, גלישה וטלפון בחו"ל, רק גלישה באינטרנט מעבר לים וכן הלאה.

 

כך תדעו האם זה מתאים לכם

סים דיגיטלי הוא אם כן שמה של טכנולוגיה שמאפשרת לחבר כל סוג של מכשיר לאינטרנט ולקו תקשורת, בלי צורך להכניס אליו כרטיס פיזי. במקום כרטיס הסים המסורתי, מייצרים מלכתחילה את המכשיר עם רכיב אלקטרוני תומך ואז רק נותר להפעיל עליו את התוכנה.

בשורה התחתונה, העתיד הולך לכיוון ויתור על כמה שיותר רכיבים פיזיים לטובת שימוש בתוכנה ושליטה מרחוק. מהבחינה הזו אין הרבה הבדל בין החומרה שמאפשרת כיום להטמיע סים דיגיטלי בתוך המכשיר הנייד שלנו, לבין השימוש בשירותי ענן למשל. אבל בינתיים, כדאי לכל אחד ואחת להתאים את הסים לצרכים ולאופי השימוש – כי אולי נדרשת תקופת הסתגלות מסוימת.

רוצים להוזיל את חבילת הסלולר בקלות?

השלימו פרטים ובחרו לפחות 3 חברות לקבלת הצעות משתלמות

יותר הצעות, יותר סיכוי לחסוך כסף!

מה תרצו להשוות?

סלולר

אינטרנט

טלוויזיה

טלפון קווי

תשתית

ברי מים

רוצים להתעדכן בחבילות חדשות לפני כולם? הירשמו עכשיו!
כבר יוצאים?
תנו לחברות להפתיע אתכם עם חבילות סלולר משתלמות

רוצה להוזיל את חבילת הסלולר?