הוט מובייל עסקים

אלו חברות סלולר גובות על תא קולי?

לחברות הסלולר בישראל יש מיליוני לקוחות, ויש להניח שבודדים מהם משתמשים בתא הקולי. בעידן שבו אנחנו שולחים הודעות וואטס-אפ ואפילו מקליטים שם הודעות קוליות, אף אחד לא משאיר הודעה קולית בתא קולי, ואף אחד גם לא מאזין להודעה כזאת – אם במקרה הושארה לו. אלא שלאחרונה החלו חברות הסלולר הגדולות לגבות תשלום על תא קולי. לא כל החברות עושות זאת, אלא בעיקר הגדולות שבהן – סלקום, פרטנר, פלאפון, גולן טלקום והוט מובייל.

התעריף לא אחיד: 1.90 לחודש בגולן טלקום, 4.90 שקל לחודש בפרטנר ובהוט מובייל ו-6.90 שקל לחודש בפלאפון בסלקום. מה שחשוב לדעת הוא שגביית התשלום מתחילה בחלק מהחברות באופן אוטומטי, ולכן כדאי להסתכל היטב בחשבון הטלפון החודשי. למעשה, לקוחות פלאפון שאינם רוצים בתא קולי – צריכים להתקשר באופן יזום ולבטל אותו. כך גם לקוחות סלקום – שם התא הקולי הוא חינם במשך שלושה חודשים ולאחר מכן הופך להיות שירות בתשלום.

את ההודעה על התשלום חלק מהצרכנים קיבלו באמצעות SMS – ומאחר שרבים כלל לא מסתכלים בהודעות SMS, הם כנראה לא שמו לב לכך.

לכאורה מדובר בכסף קטן, ולכן ייתכן מאוד שלקוחות רבים שכבר התחילו לחייב אותם על תא קולי כלל אינם מודעים לכך. עם זאת, כסף קטן או לא כסף קטן – אין שום סיבה לשלם על שירות מיותר שלא משתמשים בו.

בנוסף לכך, במשפחה שבה משלמים למשל על 5 קווים – התוספת על תא קולי עבור כל קו יכולה להסתכם בסכום מצטבר של כ-35 שקל כל חודש, כלומר הוצאה מיותרת של כ-420 שקל כל שנה. לא חבל?

אז מה עושים?
למרבה המזל של הצרכנים הישראלים, כיום יש תחרות בין חברות הסלולר, ולא כולן גובות סכומים מוזרים על שירותים כמו תא קולי. מה שחשוב הוא להשוות לא רק את המחיר אלא את המסלול כולו, כולל נפח הגלישה, משך תקופת המבצע, עלות הסים ועוד.

אם אתם לא בטוחים אם אתם מחויבים על תא קולי או לא, מומלץ להתקשר לחברת הסלולר שלכם ולברר. יש חברות, כמו WE4G, שלא גובות תשלום על תא קולי, ויש חברות שבכלל לא מציעות את השירות הזה (למשל 019).

תא קולי זו רק דוגמה אחת של חיוב שאינכם מודעים לו. חשוב לשים לב שלעתים החברה מציעה למשל הטבות שבהמשך אינכם זקוקים להן. כך למשל, סלקום מציעה כעת תוספת גלישה של 100 ג'יגה חינם ל-3 חודשים. רובם המכריע של הצרכנים לא זקוקים לתוספת גלישה – משום שהם לא מנצלים את נפח הגלישה המקורי שלהם. זה נכון במיוחד עבור מי שמלכתחילה רוכש חבילה של 100 ג'יגה. מן הסתם, אין כמעט שום צרכן שזקוק לחבילת סלולר עם נפח גלישה של 200 ג'יגה…

כל התוספות הללו יכולות לייקר את המחיר הסופי שלקוח משלם על חבילה באופן משמעותי, כך למשל מי שמשלם לסלקום על תא קולי ועל תוספת גלישה – יכול לייקר את החבילה שלו בכ-22 שקל בחודש – ללא שום צורך.

בחרו תחום להשוואה והוזלת עלויות: