החברה הגאונה: מסע לחברות סוחפת בנאפולי

החברה הגאונה שלי
תוכן עניינים

עמוס עוז אמר פעם כי ככל שסיפור הוא לוקאלי, קטן ומקומי יותר – בה במידה הוא גם נעשה אוניברסאלי, חוצה יבשות וכובש לבבות יותר. נראה שזהו גם סיפורה של 'החברה הגאונה', שמתרחשת בנאפולי של המאה ה20 ולמרות זאת הצליחה לסחוף את הצופים מסביב לעולם. הסדרה מזמינה את הצופים ללכת לאיבוד לצד גיבורות העלילה באותם מרחבים ושדות שהקיפו את שכונות ילדותן, את מפגשי המעמדות, העוני והעולם של אחרי המלחמה.

 

החברה הגאונה – זהות בדויה

'החברה הגאונה' (באיטלקית: L'amica genial) היא מיני-סדרת דרמה איטלקית שהופקה בשנת 2018 על ידי רשת HBO (לה זו הפעם הראשונה שהיא מפיקה סדרה שאיננה באנגלית). הסדרה מבוססת על ספריה של הסופרת עם השם הבדוי אלנה פרנטה, שזהותה איננה ידועה. על אף שזהותה איננה ידועה, אלנה נבחרה בשנת 2016 לאחת מ100 האנשים המשפיעים ביותר בעולם, ונראה שלא סתם החליטה HBO לחרוג מהרגלה בצילום סדרה בשפה זרה.

עלילת הסדרה מגוללת את סיפורן של לילה צ'רולו ואלנה גרקו, חברות בלב ובנפש מזה 60 שנה, שגדלו יחד בשכונת עוני בנאפולי של שנות החמישים. ללילה צ'רולו יש חלום, ובגיל 66 היא סוף סוף מחליטה להגשים אותו: להעלם ולמחוק את עברה. בבוקר בהיר היא נעלמת כלא הייתה, לאחר שהיא גוזרת את פניה מכל התמונות שלה.

 

ההיעלמות

ההיעלמות של לילה מרגיזה את חברתה אלנה, שמחליטה לנקום בה בכך שתהרוס את תוכניתה: אלנה יושבת לכתוב את סיפורן המשותף החל מרגע ההיכרות בניהן ועד להיעלמותה של לילה, כך שניסיונה של האחרונה להיעלם יכשל.

הסדרה מציגה את גדילתן של שתי הבנות שגדלות יחד מאז גיל 6 בשכונה נפוליטנית נידחת ומוכת עוני וייאוש, שעדיין סוחבת על גבה את אירועי מלחמת העולם השנייה. השתיים גדלות בעולמו של מעמד הפועלים, עולם מלא בגסות, איסורים ואלימות, ממנו ישאפו לחרוג במשך כל חייהן.

מערכת היחסים שבין השתיים עומדת במרכז הבמה, ובליבה השאלה: מי משתי החברות היא הגאונה? האם זו לילה, שהשכלתה הפורמאלית עומדת על חמש שנות לימוד בלבד אך מתוך התחרות עם חברתה הטובה ממשיכה ללמד את עצמה לטינית, יוונית ואנגלית, או שאולי זו אלנה השקדנית שגם נעשתה סופרת בסופו של דבר? התשובה לשאלה הזו נותרת ללא מענה ולרגעים נדמה שזו לילה ולרגעים אלנה.

החלל שנוצר בניסיון לענות על השאלה נותן לנו שמץ מהמורכבות והאינטליגנציה שיש לגיבורות הסיפור.

הסדרה משרטטת ביד אמן את מערכת היחסים שבין חברות ילדות טובות, שמלאה בקנאה-אהבה ורוך-ואכזריות בו זמנית, ומספקת את התשובה לשאלה כיצד החברה הטובה ביותר היא בה בעת גם האויבת הגדולה ביותר. בחברות הזו, כל אחת מן הדמויות לומדת לפנות בתוכה מקום לחברתה, ושואלת את עצמה 'מי אני לגביה' ובכך מגבשת את זהותה ביחס למבטה המדומיין של חברתה.

מבחינה קולנועית, הליהוק של השחקניות מצוין ומצליח לפגוע – ולא מדובר בדבר של מה בכך.

בלהט המאמץ לגייס רק שחקנים דוברי איטלקית בניב נפוליטני לסדרה, חיפשו היוצרים אחר שחקנים חסרי ניסיון ברחובות נאפולי, ולא פחות מ9,000 (!) מועמדות נבחנו לתפקיד שתי החברות. ההפקה המרשימה כוללת לא פחות מ5,000 ניצבים וצולמה ב'שכונת עוני' שנבנתה במשך ארבעה חודשים במיוחד בשביל הסדרה בשטח כולל של 20,000 מטרים רבועים.

 

לסיכום

לסדרה 2 עונות, ובסך הכל כ16 פרקים כאשר אורכו של כל פרק נע בין 53-63 דקות. כמו סדרות אהובות רבות אחרות, גם את 'החברה הגאונה' תוכלו למצוא לצפיית בינג' מוצלח בסלקום טיוי.

קרדיט תמונה ראשית: calcalist.co.il.

רוצים להוזיל את חבילת הטלוויזיה?
סמנו חברות מהן תרצו לבחון הצעה משתלמת
מה תרצו להשוות?

סלולר

אינטרנט

טלוויזיה

טלפון קווי

תשתית

ברי מים

רוצים להתעדכן בחבילות חדשות לפני כולם? הירשמו עכשיו!

רוצה להוזיל את חבילת הטלוויזיה?