019 סלולר

היו ימים שבהם התרגשנו מאינטרנט במהירות 100 מגה. אלא שבשנים האחרונות הגלישה באינטרנט הולכת וגוברת, וכיום אנחנו לא מפסיקים לגלוש… אנחנו משתמשים בכמה וכמה מכשירים בו זמנית בכל בית, יש לנו טלוויזיות חכמות, אנחנו צופים בסדרות בנטפליקס, אנחנו מאזינים למוזיקה בסטרימינג ומשתפים את החברים בכל מה שקורה לנו ברשתות החברתיות… ומה עם התשתית?

ישראל דשדשה בנושא הזה לא מעט זמן, ורק בחודשים האחרונים אנחנו רואים סוף סוף התעוררות מבורכת.

סלקום ופרטנר משכו את הקטר קדימה כאשר נכנסו בחודשים האחרונים לפריסת סיבים אופטיים שמאפשרים אינטרנט מהיר של 1000 מגה (21 ג'יגה).

מהם סיבים אופטיים? מדובר בסיבים מחומר שקוף המאפשרים העברת אור מקצה אל קצה ומתאפיינים ביכולת להעביר את המידע מבלי שהאיכות יורדת כמעט. כיום מתבססת רוב תשתית האינטרנט על סיבי נחושת, ופריסתם של סיבים אופטיים בכל הארץ היא כמובן מלאכה מורכבת ויקרה – אך הכרחית. הסיבים האופטיים יכולים להעביר רוחבי פס שלא הכרנו בישראל.

כיום, גם סלקום וגם פרטנר כבר מציעות אינטרנט מהיר בשתי מהירויות  – 500 מגה ו-1000 מגה, כאשר בפרטנר מדובר ב"פרטנר פייבר" ובסלקום קוראים לזה "סופר פייבר". שתי החברות שמו להן למטרה להוביל את תשתית האינטרנט המהיר, אך בשלב זה פרוסות רק בחלק מהאזורים בארץ, ומרכזות את עיקר המאמצים בבניינים חדשים או באזורים שבהם יש בנייה רוויה.

מי שהביאה את הבשורה בימים האחרונים לענף היא חברת הוט – שהכריזה על אינטרנט במהירות 500 מגה בכל הארץ. עד כה, הוט הציעה מהירות של 500 מגה רק ללקוחות עסקיים, וכעת גם לקוחות פרטיים בכל הארץ, למעט באזור מודיעין בשלב זה, יכולים להתחבר לאינטרנט במהירות זו.

ומה לגבי המחירים? בדיקה מגלה שהם די דומים, ולכן כדאי לשים לב דווקא לפרטים האחרים, כמו עלות ההתקנה או מתנה של חודשיים חינם.

המחירים לתשתית של סלקום 500 מגה עומדים על כ-99 שקל לחודש למשך שנה ו-129 שקל בחודש לאחר מכן. החודשיים הראשונים ניתנים חינם, וכך גם ההתקנה.

המחירים לתשתית פרטנר פייבר 500 מגה עומדים על כ-100 שקל בחודש בשנה הראשונה, ולאחר מכן 120 שקל בחודש. הנתב חינם בשנה הראשונה ולאחר מכן עולה 10 שקלים לחודש. ההתקנה גם כאן חינם.

המחירים לתשתית הוט 500 מגה עומד על 99 שקל בחודש למשך 3 חודשים ראשונים, ולאחר מכן על 129 שקל בחודש. עלות ההתקנה 29.90 שקל באופן חד פעמי והנתב חינם.

יש לזכור כי כשאנחנו מדברים על אינטרנט מהיר, אנחנו מדברים על תשתית האינטרנט. מלבד חיבור לתשתית אינטרנט, לקוח זקוק גם לחיבור לספק אינטרנט.

בהוט ובהוטנט אפשר לרכוש חבילה משולבת – ספק ותשתית אינטרנט במהירות הורדה עד 500 מגה. המחיר עומד על 99 שקל לחודש למשך שלושה חודשים ולאחר מכן, 144 ש"ח לחודש – כלומר בממוצע כ-133 שקל בחודש בשנה הראשונה. ההתקנה עולה 29.90 שקל.

חברת אנלימיטד מציעה תשתית 500 מגה + שירות של הספקית 018 או של הספקית הלו 015 במחיר של 119 שקל לחודש למשך שנה, ולאחר שנה ב-129 שקל לחודש. הנתב והתקנתו עולים 299 שקל באופן חד פעמי.

בחרו תחום להשוואה והוזלת עלויות: