תשתית רגילה או סיבים אופטיים: יתרונות וחסרונות

סיבים אופטיים
תוכן עניינים

תשתית אינטרנט היא הבסיס, עליו נע המידע מאתרי האינטרנט למשתמשי הקצה. המחשבים שלכם, טאבלטים, טלפונים חכמים ועוד – כולם מאפשרים לכם גלישה על גבי התשתיות השונות.

עד לא מזמן, בישראל, היתה נהוגה תשתית יבשתית רגילה, שסיפקה לגולשים מהירות של עד 100 מגה, אבל ריבוי המכשירים המחוברים לאינטרנט בכל בית ודרישה גוברת לשימוש בשירותים שונים, היוצרים עומס לא קטן על המערכות, דוחפים את החברות להעמיד תשתיות מתאימות, שיספקו מהירות גלישה גבוהה יותר וגם יעמדו בעומסים.

יחד עם זאת, דווקא החברות שעברו לסיבים אופטיים, כדי לתת מענה לצריכת האינטרנט הגוברת, לא תמיד מצליחות לעמוד בעומס ולתת מענה ראוי לדרישה.

אז מה בכל זאת עדיף – תשתית רחבה ויציבה מהסוג הישן? או סיבים אופטיים בטכנולוגיה חדישה לגלישה מהירה?

 

הסיבה שחברות רבות בוחרות בסיבים אופטיים

תשתית סיבים אופטיים נפרשה בישראל בהדרגה, החל משנת 2014. אז היתה חברת אנלימיטד, של סלקום ובזק, החלוצה בתחום, אך מאז הצטרפו אליה גם פרטנר וסלקום, כשהן מספקות ללקוחותיהן תשתית סיבים אופטיים משנת 2017.

מהירות הגלישה, שמתיימרות לספק חברות אלה, צפויה להגיע ל-1000 מגה.

אם זה עדיין נשמע לכם לא הגיוני, שווה שתעצרו רגע ותעשו חישוב מהיר – כמה מכשירים מחוברים אצלכם בבית לאינטרנט בו זמנית:

טלוויזיות חכמות (ברוב הבתים יש יותר מאחת), טלפונים חכמים – ברוב הבתים יש אחד לכל דייר, טאבלטים – לפחות שניים בכל בית, קונסולות משחקים, מחשבים ניידים ונייחים, מכשירי בית חכם, רמקולים חכמים ואפילו לא מעט צעצועים חכמים לילדים, המציעים חוויית משחק חדשנית ומתוכחמת עם חיבור לאינטרנט.

לפי תוצאות מחקרים שונים, בית אב במדינות העולם המערבי, צפוי להחזיק עד כ- 30 מכשירים שונים המחוברים לאינטרנט בו זמנית. אבל גם אם אתם עדיין לא שם, 5-10 המכשירים שלכם, המחוברים בו זמנית לאינטרנט, מאטים את מהירות הגלישה ופוגעים באיכות, כמו שאתם ודאי יודעים.

עומס החיבורים הזה, לצד הדרישה הגוברת לשירותי הסטרימינג, עלייה במספרי העובדים מהבית ועוד – הפכו את התשתית הרגילה לאיטית ובלתי מספקת עבור רוב בתי האב בישראל.

מצב זה הוביל את החברות הקטנות, כמו פרטנר וסלקום למצוא פתרון שיספק את הצורך הגובר במהירות גלישה גבוהה יותר, יצמצם את כמות התקלות ויביא לשביעות רצון של הלקוחות.

 

מהירות החיבור תלויה בתשתית שמחוברת בבית

למרות כל האמור מעלה, עדיין רוב הבתים בישראל מחוברים לתשתית DSL מיושנת. זוהי תשתית המבוססת על חוטי נחושת (במקום סיבים אופטיים).

מהירות החיבור משתנה מרחוב לרחוב ותלויה בעיקר במרחק הבית מארון התקשורת המרכזי ובאיכות התשתית. 

אם זה המקרה אצלכם, ייתכן שתצטרכו לשלם על מהירות גלישה גבוהה, בעוד שבפועל תקבלו מהירות הורדה נמוכה במיוחד.

 

סיבים אופטיים – יתרונות וחסרונות

סיבים אופטיים הם סיבי זכוכית דקיקים, המאפשרים העברה מהירה במיוחד של מידע מהאתרים אל המכשירים של משתמשי הקצה, בין אם בעת העלאה ובין אם בעת הורדה.

המהירות הגבוהה גם נשמרת לאורך זמן ומאפשרת למשתמשים לגלוש, לצפות בתכנים בסטרימינג, להאזין למוסיקה, לשחק משחקים מקוונים ועוד. 

בנוסף, תשתית סיבים אופטיים נחשבת גם לבטוחה יותר, כאשר היא מקשה על פעילות פוגענית מכוונת להתנהל דרכה.

לעומת זאת, לתשתית סיבים אופטיים יש גם חסרונות ברורים:

הסיבים הדקיקים יכולים להיקרע, או להינזק בקלות ולשבש לפרק זמן ניכר את התקשורת. מכיוון שסיב דקיק אחד כזה עשוי להיות חוט השערה שעליו תלויה התקשורת לאלפי אנשים בו זמנית, מדובר בנזק כבד.

משבר הקורונה הנ"ל חשף במערומיה את תשתית הסיבים האופטיים, על חסרונותיה, מפני שעומסים בלתי רגילים הביאו את החברות הקטנות יותר לסף קריסה, למרות השימוש בתשתית המקדמת, בעוד שבזק, שעדיין נסמכת ברובה על תשתיות ישנות של חוטי נחושת, הצליחה לספק מענה יציב ועקבי למספרים גדלים של משתמשים ועומסים עצומים, בזכות התשתיות הרחבות, המבוססות שלה ובזכות התקציבים הגדולים, עליהם היא נשענת, המאפשרים לה הרחבה וחיזוק של התשתיות במקרה הצורך.

יתרונות אלה אינם קיימים אצל חברות קטנות יותר ולכן, על אף תשתית הסיבים האופטיים, המתקדמת, היתרון חזר לידיים של בזק הישנה והטובה.

בנוסף, על אף הפריסה הרחבה ומגוון חברות שהניחו תשתית סיבים אופטיים בישראל, עדיין לא נהנים ממנה כל בתי האב שאמורים להיות מחוברים אליה. כדי לוודא שגם אתם תוכלו להנות מהתשתית המתקדמת, תצטרכו לברר זאת בטלפון עם החברה האחראית עליה, לפי כתובת המגורים שלכם.

 

החברות המציעות תשתית סיבים אופטיים

תשתיות סיבים אופטיים  מוצעות בימינו בישראל על ידי ארבע ספקיות תשתית:

  1. פרטנר – חבילות גלישה במהירות של עד 1000 מגה, אפשרות לחבילה כוללת של תשתית וספק וגם טלוויזיה וסלולר.
  2. סלקום – גלישה במהירות של עד 1000 מגה, אפשרות לחבילה כוללת של ספק, תשתית וגם סלולר וטלוויזיה.
  3. אנלימיטד – החברה הראשונה שהציעה תשתית סיבים אופטיים בישראל, משתמשת בתשתיות של חברת החשמל במהירות גלישה של עד 1000 מגה גם להורדה וגם להעלאה ולבסוף – אפשרות להתחבר לספק גישה לפי בחירתכם.
  4. בי פייבר – BFIBER – של בזק – תשתית סיבים אופטיים ניסיונית של חברת בזק, אליה מחוברות ערים מסוימות בישראל בלבד.

 

בשורה התחתונה

שני סוגי התשתיות מציגים יתרונות וחסרונות במידה שווה למדי. אם תשתית הסיבים האופטיים מציעה מהירות גלישה גבוהה, הרי שבשעת מבחן, בה נוצרו עומסים כבדים במיוחד, התשתית התקשתה לעמוד בהצלחה. מנגד, דווקא בזק, עם השתיות המיושנות שלה, הצליחה לתת מענה יציב ואחיד ללקוחותיה ואף לצרף לקוחות חדשים.

נותר רק לקוות שבזק תשכיל להרחיב את יכולותיה לתת מענה איכותי ומהיר לגולשים הרבים, לדרישה הגוברת וגם שהחברות שמסתמכות על תשתית סיבים אופטיים יצליחו לחזק ולהרחיב בהקדם את התשתיות הקיימות שלהם כדי לעמוד בתחרות.

רוצים אינטנרט סיבים במחיר משתלם?

סמנו לפחות 3 חברות וקבלו הצעה משתלמת

מה תרצו להשוות?

סלולר

אינטרנט

טלוויזיה

טלפון קווי

תשתית

ברי מים

רוצים להתעדכן בחבילות חדשות לפני כולם? הירשמו עכשיו!
כבר יוצאים?
תנו לחברות להפתיע אתכם עם חבילות סיבים אופטיים משתלמות

רוצה אינטרנט מהיר יותר?