איך תשמרו על ילדיכם מפני סכנות הרשת גם בחזרה ללימודים?

איך תשמרו על ילדיכם מפני סכנות הרשת גם בחזרה ללימודים
תוכן עניינים

דואגים שהילדים שלכם ייחשפו לתכנים פוגעניים ברשת? הנה מה שאתם צריכים לדעת

תכנים בלתי הולמים ברשת הם דאגותיו של כל הורה בימים אלו. ילדים רבים חוזרים לבתי הספר כשהסמארטפון אצלם בכיס, ובין אם בית הספר מחייב אותם לשמור את המכשיר בכספת ייעודית עד לסוף היום ובין אם לא – התוצאה היא זמן מסך של הילדים ללא קרבת ההורים והפיקוח הנדרש על התכנים המגיעים למכשיריהם.

ילדים רבים שאינם מודעים לסכנות ברשת הופכים לעיתים מטרות לתכני פורנוגרפיה ומין, תכני אלימות או הטרדה ואף מטרות לניצול כספי באמצעות הונאות שווא של גורמים זרים. המצב הופך במיוחד לבלתי נסבל עם התקדמות הטכנולוגיה, שמאפשרת לכל ילד להגיע לתכנים אלו בלחיצת מסך אחת.

הקלות שבה מועברים התכנים והאינטנסיביות שבה נחשפים אליהם הילדים מידי יום עלולים לגרום להטרדה במקרה הטוב, ונזקים של ממש במקרה הרע.

המצב לא תמיד מסתיים בתחומי בית הספר, שכן כמעט כל הילדים והנוער בעלי הפלאפונים ממשיכים לגלוש ברשת למשך זמן גם לאחר יום הלימודים, כאשר הוריהם לא תמיד פנויים לבדוק אחריהם או לפקח על התכנים אותם הם צורכים.

אחד הפתרונות הנפוצים למצב זה הוא סינון אינטרנט: אופציה לסינון אתרים או תכנים באינטרנט, באמצעים שונים וברמות שונות. הסינון מאפשר לחסום תכנים בלתי הולמים בתוך האתרים, לחסום אתרים שלמים שאינם עונים לקריטריונים שנקבעו לפי הגדרות הסינון, להתריע על תכנים בלתי הולמים ברשתות חברתיות ואף לספק להורים דו"ח אודות הגלישה של הילד.

אופציות סינון וסוגי חסימה

לפני הכל, חשוב לדעת שקיימים שני סוגי סינון – סינון בתשלום וסינון חינמי.

האחרון הגיע בעקבות החוק שקובע כי חברות ספקיות אינטרנט מחוייבות לאפשר ללקוחותיהם סינון תכנים בחינם (החוק רלוונטי לספקיות אינטרנט וסלולר כאחד).

כמובן שסינון כזה הוא בסיסי ביותר, ואינו מכסה את כלל סכנות הרשת המצויות כיום, אך אם אתם מעוניינים בשירות הסינון החינמי כדאי לבדוק עם ספק האינטרנט מהם הקריטריונים שלו לסינון התכנים בחבילת הסינון.

עם הזמן ממשיכים להתפתח שירותי סינון מתקדמים, שכמובן בתשלום.

השירותים שמוצעים לצרכן מגוונים ושונים מספק אחד לאחר.

ביניהם: ניהול הגלישה ובחירת זמן גלישה מוגדר לילד, בחירה בין דרגות שונות של סינון, הפקת דו"חות להורים אודות פעילותו של הילד ברשת, סינון אתרים שלמים וסינון תכנים ספציפיים בתוך אתרים, שליחת התראות להורים במצבים בהם הילד נחשף לתכנים אלימים, פוגעניים או מטרידים, חסימת אפשרויות מסויימות בגלישה, כגון: צ'אט, פורום, משחקים או סרטים ועוד.

את אופציית הסינון המתקדמת ניתן להשיג באחת משתי הדרכים: דרך ספק האינטרנט או באמצעות תוכנת סינון ייעודית, כאשר לכל אחת מהאופציות יש יתרונות משלה:

סינון באמצעות ספק האינטרנט – מאפשר סינון לכל המכשירים בבית הגולשים ברשת ה- WiFi הספציפית של הספק הביתי. קיימות כיום ספקיות אינטרנט רבות המציעות שירותי סינון מתקדמים, לפי רמות והעדפות שונות, והמגוון רחב.

החיסרון באפשרות הסינון דרך הספק היא האפשרות לגלוש באותו המכשיר דרך ספק אחר, מה שמבטל את סינון התוכן במכשיר.

סינון באמצעות תוכנה – תוכנת סינון ניתן להתקין במכשיר ספציפי (סמארטפון, טאבלט, מחשב וכו') והיא פועלת באותו המכשיר בלבד.

התוכנה מאפשרת סינון בכל רשת WiFi  שבה גולש הילד, ללא חשש לביטול הסינון במעבר לרשת אחרת.

עם זאת, חשוב לדעת שמדובר בתוכנה שיש צרוך להתקין וככזו – תופסת נפח במכשיר ומאטה לפעמים את פעולתו.

בין התוכנות הקיימות: "סימנטק" של חברת האנטי-וירוס נורטון, "נט נאני", "קידוז" וכן דפדפנים ייעודיים לילדים המסננים תכנים שאינם תואמים.

אם גם אתם מתלבטים בין אפשרויות הסינון, בדקו מה רלוונטי לילדיכם – האם הגלישה של הילד או הילדה נעשית מהמחשב הביתי? או אולי באמצעות סמארטפון שצמוד אליו בבית ומחוצה לו? בחרו את האופציה שהכי תתאים להרגלי הגלישה של ילדיכם ולרמת הסינון המועדפת עליכם.

סינון באמצעות ספק האינטרנט

ספקית האינטרנט הנחשבת למובילה בתחום הסינון והמוכרת ביותר בתחום היא חברת "אינטרנט רימון" שנכנסה לשוק עם מוצר סינון התכנים הראשון בישראל.

אינטרנט רימון היא הראשונה שהציעה ללקוחותיה מגוון של רמות סינון לפי בחירה.

אינטרנט רימון – בעלת תוכנית מתקדמת לזיהוי תכנים לא ראויים בתוך אתרים וסינונם (מה שמייתר את הצורך בסינון האתר כולו). אינטרנט רימון מציעה בנוסף גם אפשרות בחירה מבין ארבע רמות של סינון: רמה בסיבית, בינונית, גבוהה ו"הרמטית", כאשר האחרונה מיועדת לשימוש בתכנים שהוגדרו מראש בלבד, לצרכי עבודה או לימודים.

כיום קיימות ספקיות אינטרנט נוספות המציעות שירות סינון תכנים מתקדם וכן חברות מוכרות המציעות חבילות סינון מורחבות יותר מרמת הבסיס החינמית.

אינטרנט טום – ספק נוסף של חברת אינטרנט רימון.

בנוסף ליתרונותיו הרבים, הוא מאפשר הסרת הגנה בסיסית במידה וההורה מעוניין, וכן הגדרת זמני גלישה מראש לילדים.

אינטרנט טום רלוונטי גם לסלולר, שם ניתן לבחור בין שלוש רמות הגנה (בסיסית, בינונית ומתקדמת).

ספקיות אינטרנט נוספות מציעות שירותי סינון מורחבים, כאשר חלקן עובדות בשיטת רשימות "שחורות" ו"לבנות" (בחירה בין חסימת אתרים או אישור אתרים ספציפיים), חלקן מציעות בנוסף שירותי התראות אודות פרסומות או הטרדות פוגעניות ברשת, שירות דו"ח פעילות ברשת להורים, ניהול זמן גלישה, הגנות מפני בריונות רשת, סינון תכנים פוגעניים בצ'אטים ובפורומים ועוד.

בין הספקיות המציעות את שירותיי הסינון המורחבים: בזק ובזק בינלאומי, נטוויז'ין, 012, טריפל סי, 019 שמציעה חבילות כשרות ומסוננות, 018 וכן חברות הסלולר – הוט מובייל, סלקום, פרטנר, פלאפון ועוד.

מתלבטים? בדקו והשוו

היום קל יותר מתמיד להשוות מחירים וחבילות ברשת. בדקו איזה סוג של סינון אתם מעדיפים לילדיכם ובאילו שירותים נוספים אתם מעוניינים. כך תוכלו למצוא את החבילות הרלוונטיות בין שלל החברות, להשוות מחירים ולהחליט נכון. בהצלחה!

 

 

 

 

רוצים להוזיל את חבילת הסלולר בקלות?

השלימו פרטים ובחרו לפחות 3 חברות לקבלת הצעות משתלמות

יותר הצעות, יותר סיכוי לחסוך כסף!

מה תרצו להשוות?

סלולר

אינטרנט

טלוויזיה

טלפון קווי

תשתית

ברי מים

רוצים להתעדכן בחבילות חדשות לפני כולם? הירשמו עכשיו!
כבר יוצאים?
תנו לחברות להפתיע אתכם עם חבילות סלולר משתלמות

רוצה להוזיל את חבילת הסלולר?