שומר אחי: כשהגורל מכה במשפחה

שומר אחי

תוכן עניינים

"שומר אחי" ("I know this much") היא מיני סדרה בת שישה פרקים של רשת HBO. הסדרה שודרה בשנת 2020, ומבוססת על ספר רב מכר של הסופר וואלי לאמר.

תרגום השם מזכיר לנו את היחסים בין האחים המקראיים קין והבל, ואין ספק שלרגעים מסוימים הצפייה בה הרגישה כמו כמה פרקים בתנ"ך. אבל לא הפרקים האלה, אלא יותר פרקים מספר איוב. שאפילו, באופן מפתיע, מוזכר באחד הפרקים.

 

תחילת שנות ה90

הסדרה מתרחשת בשנות ה90 ומספרת את סיפורם של דומיניק ותומאס בירדסי, שני אחים תאומים זהים שמתגוררים בטרי ריברס, קונטיקט, ארצות הברית. תומאס סובל מסכיזופרניה פרנואידית.

הודות לתרופות מצליח תומאס לשמור על שגרה יחסית ולחיות את חייו בשלווה בעבודתו בדוכן קפה.

אולם לעיתים יש לו התפרצויות קשות שמובילות אותו לצעדים קיצוניים.

כבר בסצנת הפתיחה של הסדרה אנחנו זוכים להצצה לאחת מן ההתפרצויות הללו, כאשר בתוך מה שתומאס תופס כצעד מחאתי-הקרבתי שיעזור לעצור את מלחמת המפרץ הוא פוגע בעצמו אנושות וכורת את ידו.

אה, וכל זה קורה במרכזה של ספרייה ציבורית.

דומיניק עוזר לתומאס בתהליך ההחלמה והשיקום, ומנסה לנהל בשמו את המאבק החוצה מבית החולים הפסיכיאטרי הרשלני והמדכא בו הוא מאושפז בכפייה.

הסיפור כולו מסופר מנקודת מבטו של דומיניק, שפרק אחרי פרק חושף בפנינו את רצף האסונות שפוקדים אותו ואת משפחתו המקוללת: סרטן, התקף לב, התאבדות, אונס (ויותר מאחד), תאונת דרכים, כריתת יד, ועוד בחור עליז נופל מהגג. איוב, כבר אמרנו?

 

שוחה כנגד החיים

מדובר בסיפורו של אדם שהחיים כאילו שוחים נגדו. השפה השסועה של אימו ונפשו השסועה של אחיו מסמלות את הקללה המשפחתית שמביאה את ביש המזל על המשפחה. האמת, שליותר מרגע אחד רצינו רק לשבת ליד דומיניק ולחבק אותו. להבטיח לו שבסוף הכל יהיה בסדר.

הבטחה שבסדרה הזו אנחנו לא בטוחים שאנחנו יכולים לעמוד מאחוריה. וכמו סרטים אחרים על תאומים, גם הסדרה הזו מעלה את המחשבה על תאומים כשני צדדים של אותו אדם, ומחשבות מסוג מה היה אילו.

הסדרה לא קלה לצפייה, ולא תמצאו בה כמעט הומור. מדובר בדרמה כבדה, עצובה, קשה ומעיקה. מדובר במתכון קלאסי לסדרת דרמה, שכמו תמיד מבטיח לנו סיפור טוב ואמפתיה לדמויות, לצד מסע מעמיק לנבכי נפש האדם. באופן סמלי, בסדרה הזו לא רק הדמויות ידעו קשיים.

גם הצילום וההפקה נקטעו זמנית לאחר שבעת הצילומים פרצה שריפה במבנה בו היא צולמה וחלק מהציוד הקולנועי עלה באש.

כל אלו הצטרפו לעבודה נהדרת של הבמאי דרק סיאנפרס, שמצליח למצוא זוויות צילום וקלוז-אפים שיוצרים אינטימיות בסצנה. כך למשל סצנת הפרידה של דומיניק מאמו על ערש דווי מצולמת מנקודת מבטה, כך שאנו רואים רק את תגובותיו אליה מבלי לראות אותה.

אי אפשר שלא להתפעל מהמשחק המשובח של מארק רפאלו (שמוכר גם מסרטי "הנוקמים" והיה מועמד לאוסקר כבר 3 פעמים), ובהחלט עשוי לגרוף כמה פרסים על הסדרה הזו; רפאלו משחק בתפקיד כפול את שני התאומים, תפקיד שהוא מצד אחד קרוב-קרוב ומצד שני רחוק-רחוק.

האחרון אף הוריד ממשקלו 10 ק"ג בכדי לשחק את דומיניק, ולאחר מכן העלה 14 ק"ג בחזרה כדי לשחק את תומאס, וניכר שהמאמץ שהשקיע רק מתחיל שם. בעדינות רבה, הוא מצליח ללכוד את הניואנסים של כל אחת מן הדמויות, והופכת את המשחק בסדרה לתצוגה ווירטואוזית ומרגשת.

כמו סדרות אהובות רבות נוספות, גם את שומר אחי תוכלו למצוא תחת השירות של סלקום טיוי.

קרדיט תמונה ראשית: סלקום TV.

 

רוצה להוזיל בקלות את חבילת הטלוויזיה שלך?

סמן 3 חברות ויותר

מה תרצו להשוות?
סלולר

סלולר

חבילות אינטרנט

אינטרנט

חבילות טלוויזיה

טלוויזיה

חבילות טלפון קווי

טלפון קווי

אייקון תשתית

תשתית

ברי מים

ברי מים

כתבות נוספות שיעניינו אותך:
רוצים להתעדכן בחבילות חדשות לפני כולם? הירשמו עכשיו!

סמארטקאט השוואת מחירי תקשורת אינה משויכת לסימני המסחר המוצגים באתר. כל הזכויות שמורות ואין להעתיק תוכן ללא אישור מבעלי האתר.​
ט.ל.ח. מצאתם טעות באתר, שמעתם על מבצע חדש? מוזמנים לדווח לנו בכתובת: [email protected] | כל הכתבות

לוגו סמארט קאט